Wiele lat temu, w młodości, często dokuczano nam za jedzenie fast foodów, ale nie musiało być tak źle. W dzisiejszych czasach starając się być bardziej świadomym jedzeniem, zwykle staramy się jeść bardziej naturalne i zdrowe jedzenie. Lubimy zdrowo się odżywiać, ale tylko w wyniku świadomego odżywiania.
Świadome i naturalne
Świadome odżywianie to zbiór zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas spożywania określonych produktów. Chodzi o uzyskanie produktów zdrowych i bezpiecznych dla naszego zdrowia. Warto zwrócić uwagę na składniki i stosować produkty o mniejszej kaloryczności, które zapewnią większą ilość składników odżywczych. Przykładem są warzywa i owoce - bogate w witaminę C, która pomaga uniknąć chorób serca i raka. Bardzo ważne jest również spożywanie warzyw i owoców proporcjonalnie do ilości spożytych kalorii. Lepiej jest jeść całą żywność niż "paczkę" składającą się z mniej ważnych składników (takich jak: surowe warzywa lub owoce, tłuszcz roślinny itp.).
Tłuszcz spożywczy jest jednym z głównych źródeł kalorii w naszej diecie. Nie powinniśmy jednak używać go jako wypełniacza zamiast soków warzywnych i owocowych. Na dłuższą metę jest szkodliwy dla organizmu. Zamiast tego warto kupić sok warzywny. Pomoże nam to zapewnić organizmowi dużą podaż zdrowych warzyw i owoców.
Oleje roślinne (np. rzepakowy, kokosowy, oliwkowy, lniany, słonecznikowy) to kolejny sposób na dostarczenie nam witamin. Mogą odgrywać wiele korzystnych ról w naszym ciele. Dostarczając te tłuszcze i naszą dzienną dawkę witaminy E zmniejszymy ryzyko przewlekłych chorób układu krążenia (nerek, żółci, trzustki, naczyń krwionośnych), chorób układu krążenia (niedoczynność tarczycy i insulinooporność), chorób układu krążenia (grzybica i wirusowe zapalenie wątroby typu C).
Gotowanie, oprócz witaminy C, wiąże się z odtruwaniem naszego organizmu. Wzrost poziomu cukru we krwi powoduje, że czujemy się chorzy. Można temu zapobiec, jedząc warzywa i owoce proporcjonalnie do ilości spożytych kalorii.